کد خبر:97509 تاریخ انتشار : 1397/2/20-19:53:19
یادداشت:
سیدسکینه قربی مسئول سیاسی دفتر بسیج دانشجویی رامسر مطرح کرد
وقتی به قریب به 2 سال گذشته می نگریم آنچه به عنوان کنوانسون های مختلف بین المللی از سوی دولت به مجلس ارائه می شود و گاهی هم نمی شود را شاید بتوان همان برجام های دیگر نامید
لینک کوتاه http://bdm.bso.ir/id/97509
بسمه تعالی
محرمانه ها
از آغازین روزهای امضای برجام زمزمه هایی مبنی بر برجام های 2 و 3 به گوش رسید. این درحالی بود که نظام فقط با مذاکرات هسته ای و فقط هسته ای موافقت کرده بود و مذاکره کنندگان را از ورود به هر نوع مبحث دیگر به خصوص بحث دفاعی جمهوری اسلامی منع می کرد. اما این زمزمه ها ادامه داشت تا امروز.
وقتی به قریب به 2 سال گذشته می نگریم آنچه به عنوان کنوانسون های مختلف بین المللی از سوی دولت به مجلس ارائه می شود و گاهی هم نمی شود را شاید بتوان همان برجام های دیگر نامید. از کنوانسیون آب و هوا تا FATF و پالرمو و شاید تعداد دیگری که جامعه از آن بی خبر است. کنوانسیون هایی که به گفته جوزف نای همگی برای ادامه ی هژمونی امریکا بر جهان است اما چون در برخی مسائل این هژمونی قابلیت ایجاد ندارد مثل دنیای تروریست ها، هکرها، پولشویی و جرایم سازمان یافته بین‌المللی؛ امریکا نباید راسا هزینه ی مقابله با جرایم سازمان یافته، تروریسم و... را به عهده بگیرد، به همین جهت راهبردی تحت عنوان ایجاد مقررات بین‌المللی و سهیم کردن کشورهای دیگر را در مورد آفات آن در نظر گرفته است.
به همین دلیل است که مخالفان این کنوانسیون ها معتقدند که تعاریف واژگان گنجانده شده و نشده در این کنوانسون ها بعضا با تعاریف جمهوری اسلامی تفاوت های ماهوی دارد از جمله تعبیر آن ها از حزب الله لبنان با تعابیر ایران. از سوی دیگر این کنوانسیون ها بعضا نهاد های داخلی ایران از جمله سپاه را هم جزو سازمان هایی می دانند که در حال پولشویی است.
با وجود این مباحث که به امنیت ملی ایران نیز گره خورده است دولت محترم متنی را مرتبط با کنوانسیون پالرمو به مجلس می دهد که با بررسی های شورای نگهبان جدا از اشکالات ماهوی دارای اشکلات متعدد در تعریف لغات است. آیا قضیه برجام تکرار می شود؟ تعلیق و نه لغو . آیا نمایندگان مجلس این بار هم با عقل سلیم به بررسی این لایحه خواهند پرداخت؟
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر: